How many times have I gone into one of the big four supermarkets and seen at the checkout, a trolley over laden with ridiculous amounts of shopping.

I then see a three figure bill appear on the cash till display and pity these people who do the same thing every Thursday night and don’t realise how much money they are wasting. 먹튀검증사이트

When it comes to just one area, fresh vegetables and fruit, we all know that on average, over half never gets used and is thrown out. Why don’t we do something about it? Well, try buying just a little bit less. Instead of five bananas, get four. It really is as simple as that!

A lot of the answers come in what attitude we have towards the weekly food spend. We all think it is a compulsory chore and that we will not cut back on food as it is regarded as a necessity. So our attitude needs to change a little bit then.

Here are a few things to break that mould.

Have a look at the ‘reduced items’ shelf. There is almost certainly something there that you could stock up on. I’ve dined like a king on reduced items that I would never have normally picked because they were too expensive. It also allows you to try out things you would normally not touch and if you don’t like them, you feel you have not wasted too much on buying it at a reduced price.

There may be reduced items with coloured labels on them throughout the store, look out for these as well and no, just because they are reduced doesn’t mean that they are short dated.

We all know that short dated means ‘perfectly OK for the next few days’ as it is usually only based on a best before date as shops are scared of falling foul of health and safety standards with out of date food.

Now before you cringe on the next point, try it first with one item and then tell me it didn’t work!

Buy an unbranded equivalent of that drinking chocolate, costing less than half the branded price. I bet you can’t even tell the difference. Admittedly, some things will not be as good as the leading brands, but I’m sure a lot of them would be.

Buy in bulk or in bigger sizes. Buying a 1kg tub of spread is probably a tiny bit cheaper that twice the cost of two 500g tubs. The other advantage is that you don’t need to shop for this item as much! The only disadvantage I can see is fitting it into your fridge, as it will now take more space.